Enestående Kierkegaard-samling bliver i Danmark
Samlingen består af i alt 85 værker og rummer blandt andet sjældne førsteudgaver, personlige dedikationer og bøger med Kierkegaards egne håndskrevne noter og rettelser.
Samlingen giver et sjældent indblik i Kierkegaards liv og relationer i hans samtid. Flere af bøgerne indeholder personlige dedikationer til markante personer fra den danske guldalder, heriblandt H.C. Ørsted og J.L. Heiberg.
Netop de personlige spor er noget af det, som gør samlingen særlig og relevant, fortæller Joakim Garff, leder af Søren Kierkegaard Forskningscenteret.
Samlingen skal indgå i en kommende formidlingsindsats om Kierkegaard, som er skabt i samarbejde mellem Københavns Universitet, Det kongelige Bibliotek og Københavns Museum. Selve udstillingen vil tage plads på Universitetsbiblioteket, midt i det København, hvor Søren Kierkegaard levede og fandt inspiration til sit forfatterskab.
Med udstillingen er ambitionen at udbrede kendskabet til Søren Kierkegaard og gøre hans liv, tænkning og forfatterskab tilgængeligt for et endnu bredere publikum.
"For mig er Kierkegaards tekster lige så aktuelle, livgivende og provokerende i dag, som da han i sin tid med pen og blæk griflede dem ned på stakkevis af papir. Derfor glæder det mig virkelig, at vi nu får en helt uvurderlig mulighed for at udbrede kendskabet til Kierkegaard, uanset om det er en gymnasieklasse fra Sorø eller en turist fra Tokyo, der lægger vejen forbi," siger Joakim Garff.
Samlingen ejes nu af Københavns Universitet og vil foreløbigt blive opbevaret på Det Kgl. Bibliotek, indtil den kan indgå i udstillingen på Universitetsbiblioteket i Fiolstræde.
VELUX FONDEN har sammen med Augustinus Fonden, Aage og Johanne Louis-Hansens Fond og Villum Fonden støttet erhvervelsen af de 85 værker og dermed bidraget til, at samlingen kan bevares og udstilles i Danmark.
Fotos: Københavns Universitet
VELUX FONDEN har sammen med Augustinus Fonden, Aage og Johanne Louis-Hansens Fond og Villum Fonden støttet erhvervelsen af de 85 værker og dermed bidraget til, at samlingen kan bevares og udstilles i Danmark.