Forskergrupper får støtte til at udforske tidens store spørgsmål om mennesker og samfund

Forskere ved danske universiteter får gennem VELUX FONDENs kernegruppeprogram mulighed for at dykke ned i temaer som nyheder, migration, teknologi, psykisk sundhed og historie. Deres projekter skal bidrage med ny viden, der kan styrke forståelsen af de forandringer, samfundet står midt i, og deres konsekvenser.

Hvad betyder det, når forældede teknologier i velfærdssektoren møder stigende krav til, at arbejdstagere skal bevare deres tekniske færdigheder langt op i karrieren? Og hvornår gavner eller skader negative nyheder vores syn på verden og vores trivsel?

Det er nogle af de spørgsmål, som forskere fra landets universiteter nu får mulighed for at undersøge, efter at VELUX FONDEN har givet støtte til syv grundforskningsprojekter med sammenlagt 42 millioner kroner.

"Vi er stolte af at kunne støtte projekter, der viser, hvordan humanistisk og samfundsvidenskabelig grundforskning kan skabe ny indsigt i de mekanismer, der former vores liv og samfund – både i mødet mellem mennesker og teknologi og i vores forståelse af historie og kulturarv. Den viden er vigtig, hvis vi vil forstå, hvem vi er, og hvis vi vil fremme vores samfund og demokrati med blik for de menneskelige og langsigtede aspekter," siger vicedirektør Henrik Tronier.

Projekterne dækker en bred vifte af aktuelle forskningsområder inden for samfundsrelevante temaer. 

De syv projekter er bevilget som del af VELUX FONDENs uddelingsområde ’Human- og samfundsvidenskabelig forskning og kultur’.

"Grundforskning er en forudsætning for, at vi som samfund kan udvikle os på et oplyst og bæredygtigt grundlag. Med kernegruppeprogrammet ønsker vi at give forskerne frihed til at udforske egne idéer og skabe ny viden, der på sigt styrker vores demokrati og udvider vores forståelser af verden og hinanden," siger Henrik Tronier.

Kort om de syv grundforskningsprojekter

Projekterne har hver modtaget en bevilling på ca. 6 mio. kr. 

Kernegruppeprogrammet

Fondens kernegruppeprogram har til formål at støtte humanistisk og samfundsvidenskabelig grundforskning på højt fagligt niveau. 

Programmet skal samtidig styrke de forskningsinstitutioner, projekterne er del af. Det skal fremme det akademiske vækstlag og give forskere mulighed for at opbygge egne forskergrupper, udvikle nye idéer og skabe varige samarbejder på tværs af fag og forskningsmiljøer.

Kernegruppeprogrammet har eksisteret siden 2008, hvor det sammenlagt har støttet 128 projekter.

Nyheder